


Svenska Elbils Cupen - Cupsida 2024 "Sommar"
Svenska Elbils Serien - “SEC"
Titta under menyn “resources” för alla årets regler, karosslistor, tävlingsdatum med mera.
2024 - Sommar
FWD - 17,5
- Denna är helt orörd och de tekniska reglerna följer helt de som finns på FWD-Sweden.se (Se länk till höger)
4WD 13,5 Justock
- Enhetsklass med 13.5 Justock
- Här blir det nyheter i form av att de reguljära touring-karosserna ersätts av GT-karosser enligt lista som vi publicerat i regelverket. Detta sker först från och med 2024-10-01. Klassen kommer därefter heta 4WD - 13,5 GT. I övrigt kommer det tekniska regelverket behållas med en passus för däcken.
- GT karosser införs för att särskilja klasserna åt på ett tydligt sätt samtidigt som det automatiskt utesluter lövtunna karosser då dessa (fram till idag) inte finns i andra utföranden än “regular” vilka både håller bättre och är enklare att hantera.
- Enhetsmotor med fast timing gör klassen attraktiv för hobby-utövaren
4WD - 13,5 Supertouring NY KLASS!
- Vår 13,5 Supertouring kommer skilja sig från den vanliga SBF Modified regelverket med följande:
- Endast 13,5T motorer eller högre. EFRA-Listan gäller.
- ESC är fritt, likaså BOOST samt TURBO.
- Drevning är fri
- Karosser är fria touring karosser enligt EFRA-Listan.
- Två uppsättningar däck tillåts utomhus.
Övriga nyheter
- FWD Rookie - För de allra yngsta (rek 4-10år) samt helt oerfarna vuxna kommer vi sätta upp ett eget heat. För att detta skall ske krävs minst 3 deltagare som anmält sig i denna klass. Vid mindre än 3 startande kommer dessa individer att sorteras in i de normala heaten. Till detta heat krävs absolut inga förkunskaper om tävlandet i sig. Det är upp till förälder/anmälare om man vill att sitt barn/sig själv skall köra i denna klass eller i den ordinarie.
- Juniorer - Junior i SEC är man till och med det år man fyllt 16 år. Som junior har man halva startavgiften och vi ser gärna att klubbarna bjuder dessa, vårt framtida hopp även på träningsavgiften dagen innan.
- Rookie/Sporsman/Expert - Klasserna är idag uppdelade och man ser vem dessa riktar sig till vid anmälan. I framtiden säsong kommer vi i SEC ta oss rätten att klassificera folk inom en klass. Detta kan ge att vi utser "Expert"-förare inom tex FWD. Dessa kör då om ett eget pris, dvs man tävlar och kör i samma heat men resultat kommer separeras.
Tävlingsdag samt anmälan
- Preliminära tider:
- Lördag: Fri träning mot respektive klubbs trackfee
- Söndag: Första start cirka 09:00. Prisutdelning cirka 17:00
- Anmälan stänger 2 veckor före tävlingsdag.
- Betalning sker vid anmälan och måste genomföras för att anmälan skall anses genomförd. Full återbetalning sker vid avanmälan innan tid för anmälan gått ut.
Priser
- Vid deltävlingar delas diplom ut till 1:an, 2:an, 3:an, de tre bästa juniorerna samt bästa debutant.
- Vid finalen delas cup-priser ut till de 10 första i respektive klass, de bästa 3 juniorerna samt bästa debutant.
Concours d'elegance samt bästa sportsman:
- Vid finaltävlingen kommer även ett concours d´elegance pris (Snyggaste fordon) samt bästa sportsman under säsongen att utses. Dessa är de två viktigaste priserna att sträva efter. För att kunna vara en vinnare behöver man under säsongen uppvisat ett exemplariskt fordon som deltagit i en tävling eller varit en väldigt god medtävlare/kamrat samt deltaga på finalen.
Resultat/publicering:
- Resultat anslås löpande via www.myRCM.ch samt publiceras på www.Houseofrc.com.
- Livesändning kan förekomma via Youtube www.//pullstart.tv
- Vi förbehåller oss rätten att via våra sociala medier samt andra plattformar publicera bilder från våra arrangemang. Namn kan förekomma till vissa bilder.
Ansvar samt friskrivning
Deltagande i tävlingen sker på den tävlandes egen risk.
Klubben samt dess tävlingsledning och funktionärer frånsäger sig allt ansvar för under tävling inträffade skador, olycksfall eller dylikt och kan ej heller anses skyldiga till att skada kan uppstå. Det är upp till varje deltagare att inneha en privat olycksfallsförsäkring i händelse av skada som ej täcks av SBF.
Tävlingsdeltagare och funktionärer har genom sin anmälan att deltaga i tävlingen anordnad av SEC samtyckt till att vederbörandes personuppgifter registreras i tävlingsarrangörens dataregister samt att arrangören inom ramen för sin verksamhet, oavsett media-form, offentliggör namnuppgifterna.
För frågor angående tävlingarna:
- e-post:
- För frågor gällande respektive tävlingsplats kontakta i första hand ansvarig person för respektive tävling. Det kan till exempel gälla camping, mat eller fri träning dagen innan.
- Besök vår hemsida //www.sbf.se eller vår Facebook sida för senaste nytt!
Last 7 Events | |
![]() |
Riksmästerskap El-track 20252025-03-22 Race62
|
![]() |
SM/RM Eltrack2024-08-312024-09-01 Race35
|
![]() |
SEC 24-5 Lidköping2024-08-04 Race25
|
![]() |
SEC 24-4 Skövde2024-07-28 Race42
|
![]() |
SEC 24-3 Staffanstorp2024-07-14 Race22
|
![]() |
SEC 24-2 Växjö2024-06-02 Race21
|
![]() |
SEC 24-1 KarlstadCancelled Race Cancelled5
|
1:10 FWD - 17,5 Rookieinfo |
leaderboard Points | |
1:10 FWD - 17,5info |
leaderboard Points | |
1:10 4WD - 13,5 Justockinfo |
leaderboard Points | |
1:10 4WD - 13,5 Supertouringinfo |
leaderboard Points | |
1:8 GTeinfo |
leaderboard Points | |
Services |
||
Serviceavgift |
||
InbjudanDen officiella inbjudan som används för tillstånd i LOTS
|
SEC Tävlingsregler 1:10Tävlingsregler för 1:10 klasserna
|
SEC Tävlingsregler 1:8GTeTävlingsregler för 1:8GTe
|
Tekniska regler 13.5 JustockTekniska regler 13.6 “Justock”-klassen.
Observera att denna klass under sommaren kör de normala touring-karosserna. |
Karosser "GT" 13.5-JustockDessa karosser kommer vara de som är godkända för RM-klassen 13.5 Justock from hösten 2024. Vill man så får man använda dem redan under sommarens deltävlingar.
Den kompletta listan finns att ladda ner under resources. |
Tekniska regler 13.5 SupertouringTekniska regler 13.5T Supertouring. Däcksoppa utomhus är densamma som för 13.5 Justock: MR33
|
Tekniska regler 1:8 GTeTekniska regler för 1:8GTe klassen.
|
Inställningar RPM-limit**UPDATE 240507**
HW modellen G3S kommer vara godkänt i denna serie. Fartreglage skall ha programvara för 17500RPM (FWD) eller 22500 (13.5GT). RPM Limit mode: Justock G3(*) I detta dokument ser ni hur fartreglagen skall blinka för att vara på 22500RPM. Detta gäller det fartreglage som utgått, “XeRun XR10 Justock G3” samt det som finns tillgängligt som heter XeRun XR10 Justock G3 Hand-out Spec" |
Video playlist from the final race 2024 |