

SM/RM Eltrack- Svenska Elbils Cupen i Eskilstuna-final
Vi anlände på fredagen för träning och efter lite småjusteringar på bilarna så hade vi en bra känsla inför resten av helgen.
Elliot ställde upp i 2 klasser, 1/10 FWD (framhjuldrivet) och 1/10 GT justock (4wd). Mycket bra körning i kvalen och tog TQ i båda klasserna.
I finalen i 4wd blev det en rätt så enkel resa för Elliot och tog hem det och blev därför RM-mästare i 4wd GT justock.
Finalen i FWD så blev det en 2:a plats efter att bilen varit lite orolig i bakvagnen på dom inledande varven och tappade därför första platsen ganska tidigt i loppet, han försökte sen jaga ikapp och det var bara ynka 0,8 sek som skiljde 1:an och Elliot över mållinjen. Brukar ofta vara jämnt i denna klass, riktigt kul, synd att vi inte hade marginalerna på vår sida bara. Trots detta var han nöjd med helgens prestationer, tror det blev uppåt 10 pokaler och diplom sammanlagt. Bla, bäste junior i både FWD och GT justock på SM/RM och i hela elbilcupen, tog hem hela serien i elbilcupen i FWD.
Jag ställde upp i 1/10 Supertouring. Kändes helt ok på fria träningen, fick labba en del med inställningar i fartreglaget och timing på motorn för att få rätt fart i bilen då banan har en väldigt stor och öppen layout. Sen lite småjustering på setupen på bilen. Hade bra fart i första kvalet men tyvärr struligt värre då jag skulle ta mig om långsammare bilar som ej vill släppa förbi en, som tillslut kostade mig en påkörning och därav en 6:e plats. Resterande kval blev det en 3:e plats i samtliga, slutresultat 4:a. Hade jag inte blivit påkörd i första kvalet så hade jag bra häng på 2-3 plats. I finalerna på söndan hade jag bra känsla och fart i prylarna, slutade 3:a i första, 2:a i andra och 3:a i sista, hade bra häng på 2:a platsen i sista men lyckades inte komma om. Slutresultat, 3:a. Första platsen var inget snack om där Marcus von Elling körde väldigt kontrollerat och snyggt igenom hela helgen, Grattis! Själv kan jag titulera mig som SM-3:a i 1/10 Supertouring, väldigt nöjd med resultatet då jag bara kört en tävling i denna klass innan SM:t och dessutom fortfarande gipsad på vänsterhanden som inte varit optimalt för RC-körning.
Tack till Andreas AJ Johansson för lån av bil
Även tack till MK Eskil för en mycket bra och väl genomförd SM/RM-tävling.
//
Andreas Börjesson
Elliot Börjesson